chip tuningPodnoszenie mocy samochodów od dawna bardzo pasjonowało zagorzałych fanów motoryzacji, zwłaszcza młodych kierowców. Tak zwany tuning stał się już nawet przedmiotem wielu prześmiewczych powiedzonek i cytatów, jako że młodzi ludzie zazwyczaj robili go nieudolnie i poprzestawali wyłącznie na aspekcie czysto wizualnym. Dlatego zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest tuning, jakie są jego rodzaje i czy jest to opłacalne przedsięwzięcie. Ocenimy też wady i zalety poddania naszego auta tej czynności.

Rozróżniamy dwa rodzaje tuningu: optyczny i mechaniczny. Ten pierwszy opisaliśmy już wyżej – oznacza to nakładanie na auto różnych „ozdób”, które mają przyciągać wzrok. Jest to spotykane głównie na wsiach i wśród niezbyt wykształconych przedstawicieli młodzieży miejskiej. Tuning mechaniczny natomiast to podnoszenie mocy samochodu tak, by stał się on szybszy i bardziej dynamiczny. Można to realizować na różne sposoby, z czego ostatnio popularny stał się chiptuning, czyli zmiany programu w komputerze silnika.

Najpopularniejsze sposoby to zakładanie sportowych filtrów powietrza, wyrzucanie filtrów DPF, katalizatorów, tłumików. Wszystko po to aby ułatwić silnikowi pracę, co zaowocuje jakimś tam wzrostem jego osiągów. Podobnie działa wspomniany wcześniej chiptuning, jednak tutaj nie robimy tuningu czysto mechanicznego, ale można by rzec „elektroniczny”. Efekt jednak jest ten sam – podniesienie mocy i dynamiki auta. Jest to jednak o wiele tańsze i łatwiejsze rozwiązanie, ponieważ wymaga jedynie zmiany programu sterownika silnika.

Zobacz: chip tuning